Telefonas: +370 5 216 16 26 | El. paštas: akvavyt@gmail.com

Tvenkinių išgaudymo šventė ir paroda (Trebon, Čekijoje)

2022 m. spalio 6-9 dienomis 7 Asociacijos narių grupė lankėsi Slovakijoje ir Čekijoje pasisemti patirties ir žinių – vyko į šalis, kur taip pat gerai kaip ir Lietuvoje išvystyta pramoninė akvakultūra. Išvykos metu aplankyta didžiausio tvenkinio Čekijoje žuvų išgaudymas-šventė, kur per tris renginio dienas apsilanko virš 50 000 žmonių. Virte virė prekyba mugėje, vyko varžybos, įvairiausios edukacijos vaikams ir suaugusiems, buvo galima susipažinti su žuvų (karpių, amūrų, plačiakakčių, šamų ir kt.) išgaudymu iš tvenkinio bei įdomiu pakrovimu į specializuotą transportą. Mugėje buvo siūloma įsigyti daug žuvies produktų, jų buvo galima ir paragauti, ir valgyti vietoje. Į šią šventę mokslo įstaigos atsivežė ir surengė parodą-muziejų, kur buvo pateikti istoriniai faktai iš Čekijos žuvininkystės vystymosi istorijos. Išvykos metu įvyko susitikimas su mokslo įstaigos – Pietų Bohemijos universiteto Česke Budejovicuose Žuvininkystės ir vandenų apsaugos fakulteto Akvakultūros ir vandenų apsaugos instituto – darbuotojais, su kuriais buvo aptartas būsimas bendradarbiavimas.
Slovakijoje buvo aplankyti du žuvininkystės ūkiai. Pirmajame įžuvinimui veisiamos ir auginamos keletas žuvų rūšių: ūsoriai, rainės, šamai, taip pat dekoratyvinės žuvys spalvoti karosai, orfos, KOI karpiai. Maistui auginami europiniai unguriai, prekiaujama karpiais, amūrais, eršketais, vaivorykštiniais ir margaisiais upėtakiais. Ūkis nedidelis, tačiau labai gražiai suprojektuotas ir prižiūrimas. Šiuo metu dirba 5 žmonės. Kitame ūkyje, turinčiame kelis padalinius, per metus pratakiuose baseinuose išauginama 700 tonų vaivorykštinių upėtakių, kitame padalinyje varžose – dar 200 tonų per metus. Ūkis veisia augina ir marguosius upėtakius, kiršlius, palijas. Taip pat parduoda apvaisintus vaivorykštinių upėtakių ikrus kitiems ūkiams. Ūkis per metus inkubuoja ir parduoda keliolika milijonų apvaisintų ikrelių. Sumaniai naudojant šiltą paviršinį ir šaltą požeminį vandenį, juos maišant ir taip gaunant skirtingas inkubacijai temperatūras pasiekiamas ilgas prekybai tinkamų ikrų laikotarpis, kas užtikrina pajamų tolygumą ir patogumą klientams.
Čekijoje buvo aplankytas didžiausias šalies inkubatorius ir gyvos žuvies sandėliai su labai aukštu mechanizavimo ir automatizavimo lygiu. Žuvys iš tvenkinių į transportavimo automobilius pakraunamos nei karto jų neprilietus graibštu. Taip mažinamas stresas, nežalojama oda, spartinamas darbas. Du darbuotojai per darbo dieną susitvarko su 50 tonų žuvų. Buvo apžiūrėti tvarkingai įrengti tvenkiniai, įrankiai, turima technika ir jos priedai. Ūkis turi savo perdirbimą ir parduotuvę. Šiuo metu parduodama 80 proc. gyvos žuvies ir 20 proc. perdirbtos, tačiau laikmetis artimiausiu metu reikalaus, kad šie skaičiai apsikeistų vietomis – turi didėti perdirbamos produkcijos kiekis.
Taip pat buvo aplankyta uždaros apytakos afrikinių šamų auginimo įmonė, siūlanti labai įdomių produktų iš savo išauginamų žuvų – žuvų dešreles vaikų darželiams ir mokykloms, žuvų salotas, vyniotinius, šaltieną ir kt. Dirba septyni žmonės, išaugina 90 tonų žuvų, tačiau pajamų pakanka, nes gaminami produktai yra aukštos pridėtinės vertės.
Išvykos metu aplankyta ir Pietų Bohemijos universiteto Česke Budejovicuose bandymų poligone esanti akvaponikos sistema, kur auginamos tilapijos, afrikiniai ir europiniai šamai, o kartu auga ir salotos, pomidorai, agurkai, imbieras bei prieskoninės žolelės. Gamybos apimtys nedidelės, tai daugiau reikalinga mokslo tiriamiesiems darbams kuriant ateities technologijas, kai žemėje žmonių populiacija viršys 10 mlrd., ims trūkti tradiciniu būdu gaminamo maisto ir sumažės gamtinių išteklių, pvz. švaraus vandens. Buvo įdomu pamatyti ateitį jau dabar.
Asociacijos nariai užsuko ir į eksponatais bei istorija turtingą Čekijos žuvininkystės ir miškininkystės muziejų. Nustebino žuvų bei senovinių įrankių eksponatai – kokia gili ir plati žuvininkystės istorija! Čia keliautojų grupė susipažino ir su gamtą ir vandens gyvūnus tyrusiais Bohemijos krašto mokslininkais. Kelionė buvo itin gausi įspūdžių ir naujų žinių, kurios jau netrukus bus panaudotos Asociacijos narių žuvininkystės ūkiuose.